اولین اتصال به سرور لینوکسی

یکی از کار هایی که هر برنامه نویسی باید آن را به خوبی یاد بگیرد، اتصال به سرور های گوناگون (لینوکسی و یا ویندوزی) می باشد. لازم به ذکر است که یک سری تست ها و نکات وجود دارند که هر شخصی قبل از استفاده و نصب هر سرویسی روی سرور باید آنها رعایت کند. در این مقابه با لیست کار های پیشنهادی آقای Gaurav Kamathe از سایت openSource.com آشنا می شویم.

اولین بازخورد

در اولین لحظه باید چک کنید با چه سیستم عاملی روبرو هستید، چه ساختار سخت افزاری داره و چند وقت هست که روشن بوده. برای این کار اول باید چک کنیم ببینیم با چه موجودی روبرو هستیم:

لیست فایل های دارای کلمه ریلیز داخل etc
لیست فایل های دارای کلمه ریلیز داخل etc

توی این مثال ما با یک centOS روبرو هستیم . بعد میتونیم با دیدن فایل centos-release از جزیات بیشتری با خبر بشیم:

نسخه CentOs
نسخه CentOs

در مرحله بعد کرنل و آپ تایم رو چک می کنیم:

نسخه کرنل و آپتایم
نسخه کرنل و آپتایم

باید مطمئن شویم که تنها هستیم

یکی از مهم ترین کار ها این هست که چک کنید روی این سرور تنها هستیم. این کار هم امنیت شما رو تضمین میکند و هم از به وجود اومدن تداخل های احتمالی جلوگیری به عمل می آورد.

برای این کار از دستورات زیر استفاده میکنیم:

تنها خودمم روش :|
در این جا متوجه می شویم که فقط من روی این سرور لینوکسی هستم.

دستگاه فیزیکی یا مجازی

در این مرحله باید چک کنیم تا مطمئن شویم، دستگاهی که ما به آن وصل هستیم دستگاه مجازی هست یا خیر. اگر دستگاه مجازی باشد کلماتی مثل KVM ,VirtualBox ,VM و … را می بینید و در غیر این صورت عبارت هایی شامل اسم شرکت تولید کننده.

در دو مثال زیر هر دو سرور به صورت مجازی (یکی با VmWare و دیگری با QEMU شبیه سازی شده) هستند.

سرور QEMU
سرور QEMU
سرور VMWare
سرور VMWare

برای چک کردن از دستورات :

استفاده کنین.

سخت افزار سرور لینوکسی!

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید بررسی کنید این هست که متوجه شوید از چه سخت افزاری استفاده می‌کنید. بررسی این مورد می‌تواند خیلی از تصمیمات کلیدی آینده پروژه شما را تحت تاثیر قرار دهد ( مثلا گیت لب را نمی‌توانید روی سرور لینوکسی با رم ۲ گیگابایت نصب کنید)

برای این کار از cpu شروع می‌کنیم و از ram به شبکه می‌رسیم.

cpu
cpu
mem
mem

و دستور ifconfig برای شکبه

 

لیست ریپوها و برنامه ها

برای اینکه بتوانید معماری خوبی را پیاده سازی کنید باید ریپوهای جامعی را قبل از شروع به کار جمع کنید و لیستی از برنامه‌های موجود روی سیستم داشته باشید. برای انجام این کار روی یک سیستم عامل redHatBased می‌توانید از دستورات زیر استفاده نمایید:

yum repolist
yum repolist

پروسس ها و سرویس های در حال اجرا

قدم بعدی و خیلی طبیعی بعد از چک کردن نرم افزارهای نصب شده روی سیستم این هست که پروسس‌های باز، daemonها و… را بررسی کنیم.

در مثال زیر nginx + یه کانتینر داکر + یک پروسس nodeJs  در حال اجرا هستند که می‌توانند بیشتر منابع را مصرف و اجرای بقیه برنامه‌ها را دچار اختلال و کندی کنند. ( یک پروسس نود جی اس وقتی MaxEventListnerهایش را رد کند، داخل یک کانتینر داکری می‌تواند کاری کند سیستم حتی ریستارت هم نشده و timeOut دهد)

در قدم‌های بعدی بهتر است استاتوس SELinux، لاگ‌های موجود، مشخصات اتصالات دقیق‌تر شبکه (با setstat یا ss) را پیدا کنید و بر اساس آنها تصمیم‌گیری‌های آینده خودتان را انجام دهید.

برای مطالعه بیشتر در مورد سرور لینوکسی می‌توانید مقاله آموزش کار با putty را مطالعه نمایید.

 

نوشته ایجاد شد 13

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا